شناوری کل و آزاد در Microsoft Project :

  • انتشار در : ۰۲ ارد ۱۳۹۶
  • نوشته شده توسط : علی احمدی ابراهیمی

شناوری کل در نرم افزار MSP با عنوان Total slack و شناوری آزاد با عنوان Free slack شناخته می شود. 

به میزان تاخیر مجازی که یک فعالیت میتواند در زمانهای شروع و پایان داشته باشد به گونه ای که به واسطه این میزان تاخیر زمان کل پروژه دچار تاخیر نشود به این میزان تاخیر مجاز شناوری کل گفته میشود.

به میزان تاخیر مجازی که یک فعالیت در زمان های شروع و پایان خود میتواند داشته باشد به گونه ای که زمان شروع هیچ یک از فعالیت های بعد خودش را دچار تاخیر نکند شناوری آزاد گفته میشود.

فعالیت هایی که شناوری کل با مقدار صفر دارند بحرانی یا Critical نامیده می شوند.

۱-فرض کنید پروژه ای به شکل زیر داشته باشید.

11

۲-روابط بین فعالیت و Lag را می توانید با استفاده از مسیر Task > Properties > Information ایجاد کنید.

تاخیر و تقدم (Lag) : هر فعالیت می تواند با دیگر فعالیت ها رابطه داشته باشد که انواع مختلف آن در آموزش های قبل شرح داده شده است. (FS/SS/SF/FF) علاوه بر این این رابطه ها با یک تاخیر یا تقدم نسبت به یکدیگر قابل انجام هستند. برای مثال دو فعالیت رابطه SS+4 داشته باشند این بدین معنی است که چهار روز بعد از شروع فعالیت اول یا پیش نیاز فعالیت دوم می تواند شروع شود یا رابطه FS-2 بدین معنی است که دو روز قبل از اینکه فعالیت پیش نیاز تمام شود فعالیت پس نیاز می تواند شروع شود.

12

۳-برای مشاهده مقادیر شناوری کل و شناوری آزاد در ماکروسافت پراجکت ستون های زیر را به نما اضافه کنید.

13

۴-برای مشاهده مقادیر شناوری کل در گانت چارت به شکل زیر عمل کنید.درگانت چارت کلیک راست کرده و روی گزینه Bar Styles   را بزنید.

14

در زبانه Textمحل موردنظر جهت نمایش شناوری کل را انتخاب سپس در سطر مورد نظر بر روی زبانه بازشو کلیک کنید یا عبارت Total slack تایپ کنید و ok بزنید.

15

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها :مطالب مرتبط

دیدگاه ها

  1. مهدیه می‌گه:

    عاااااااالی

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)