داشبوردهای مدیریتی در برنامه ریزی و کنترل پروژه(بخش اول):

  • انتشار در : ۰۸ آبا ۱۳۹۶
  • نوشته شده توسط : علی احمدی ابراهیمی

با تشکر از مهندس معین الدینی

داشبورد فایلی است که حاوی اطلاعات اصلی و مهم یک پروژه است. این اطلاعات باید به صورتی باشد که در یک نگاه قدرت تصمیم‌گیری را به مدیران و ذینفعان پروژه بدهد. داشبورد باید طوری طراحی شود که کلیه اطلاعات لازم را در یک صفحه را نمایش داده و از جداول و داده‌های گرافیکی مختلفی استفاده کند تا به سادگی تفهیم وضعیت پروژه را داشته باشد و مدیران بتوانند بررسی و تصمیم‌گیری سریعی داشته باشند. به دلیل اینکه مغز انسان تصاویر بصری را بهتر از متون درک می‌کند داشبوردها می‌تواند نسبت به گزارشات مفیدتر باشند. علاوه بر این گزارشات و جزییات برای تشکیل دیتابیس‌های ضروری است اما باید از این گزارشات داشبوردهایی را استخراج کنید که مدیران علی‌رغم کمبود زمان بتوانند با رجوع به این فایل تنها در یک صفحه کلیه اطلاعات مهم و اصلی را در اختیار داشته باشند.

 تفاوت‌های اصلی میان داشبورد و گزارش:

می‌توان تفاوت‌های عمده و اصلی بین این دو مفهوم را به صورت زیر بیان کرد.

  • داشبورد بسیار کوتاه و مختصر است اما گزارشات معمولاً شامل تعداد زیادی پارامتر و جزییات است، داشبورد در یک صفحه است اما تعداد صفحات مربوط به گزارش زیاد است.
  • داشبورد بر شاخص‌های کلیدی متمرکز است که در تصمیم‌گیری بسیار موثر و مفید است اما گزارش مبتنی بر داده‌ها و اطلاعات جزیی است.
  • داشبورد به شکلی طراحی می‌شود که در یک نگاه بتوان اطلاعات لازم را کسب و تصمیم‌گیری کرد اما برای گزارشات و بررسی آن‌ها زمان بیشتری صرف می‌شود.
  • اطلاعات داشبورد ارتباط خاصی با هم دارند اما گزارشات اطلاعات مختلف و متفاوتی را شامل می‌شوند.
  • یک گزارش می‌تواند داشبورد را در خود جای دهد اما برعکس این حالت امکان‌پذیر نیست.
  • داشبورد بسیار ساده و قابل درک سریع است اما گزارشات پیچیده‌تر و جزیی‌تر هستند.
  • اطلاعات داشبوردها از گزارشات استخراج می‌شود و بر عکس این حالت امکان‌پذیر نیست.

۱- فرض کنید که یک پروژه ۱۲ ماه تهیه شده است و قصد دارید مقادیر پیشرفت برنامه ای در بخش خرید و ساخت این پروژه را در یک نمودار حلقه ای نمایش دهید بطوری که محور زمانی هم بطور غیر مستقیم قابل درک باشد .

101

۲- یک نمودار خالی حلقه ای (Doughnut)ایجاد کنید.

102

۳- روی نمودار کلیک راست و  Select Data را انتخاب کرده سپس در کادر باز شده Add را کلیک کنید.

103

 

104

برای دیدن ادامه مطلب عضو سایت شوید.عضویت رایگان است

19- در تهایت بقیه تنظیمات سلیقه خودتون هستن که out line ها رو هم اصلاح کنید و   ……( برای دور و زیر نمودار حلقه ای از shapes استفاده شده است .)

127

برچسب ها :



دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)