تکنیک ارزش کسب شده (EVMS) و فرمول های آن:

  • انتشار در : ۱۹ آذر ۱۳۹۷
  • نوشته شده توسط : علی احمدی ابراهیمی

تکنیک ارزش کسب شده یکی از متداولترین روش های ارزیابی عملکرد پروژه ها می باشد که در آموزش زیر قصد داریم به زبان ساده این موضوع را مطرح نماییم و در مطالب بعدی در نمونه پروژه های در نرم افزارهای پریماورا و ام اس پراجکت آموزش های تکمیلی داده خواهد شد.

مهمترین فرمول هایی که در تکنیک ارزش کسب شده وجود دارد به شرح زیر می باشد.

۱- بودجه برنامه ریزی شده برای اتمام پروژه – Budget at Completion یا BAC : بودجه ای که برای انجام تمامی فعالیت های یک پروژه و اتمام آن مورد نیاز می باشد که از مجموع بودجه اولیه پروژه و کارهای اضافه شده به محدوده پروژه بدست می آید.  حالا چطوری این بودجه را مشخص کنید خیلی ساده است برای انجام فعالیت های یک پروژه منابع مختلفی وجود دارند که هر کدام هزینه مشخص دارند و در مجموع هزینه های انجام یک فعالیت را ایجاد می نمایند. برای نمونه پروژه زیر را در نظر بگیرید.

1-1

قبل از ورود به سایر فرمول ها باید با دو مفهوم درصد پیشرفت برنامه ای و درصد پیشرفت واقعی آشنایی داشته باشید تا بتوانید در مراحل بعدی این آیتم ها را به کار بگیرید.

درصد پیشرفت برنامه ای (Schedule% Complete – Plan% Complete) : پیشرفت یک پروژه را بر اساس وزن ها و تاریخ های داده شده در برنامه اولیه مشخص می نماید. به عبارتی درصد پیشرفت برنامه‌ای درصد پیشرفت زمانی است که با معیار وزنی هر فعالیت ترکیب می‌شود. آموزش مربوط به این آیتم در مطالب گذشته سایت موجود می باشد.

2-1

درصد پیشرفت واقعی (Performance % Complete – Actual% Complete – %Progress): میزان پیشرفت پروژه که در واقعیت رخ می دهد  که بر اساس گزارشات و فایل های مختلف مانند PMS قابل محاسبه خواهد بود. آموزش مربوط به این آیتم در مطالب گذشته سایت موجود می باشد.

۲- ارزش برنامه‌ریزی شده (Planned Valueیا PV) : ارزش مقدار کارهایی که برنامه‌ریزی شده است. به عبارتی تا این تاریخ طبق برنامه چه مبلغی باید برای پروژه هزینه گردد و چه درصد پیشرفت برنامه ای باید حاصل شود.

فرمول:

3-1

برای نمونه پروژه محاسبه این فرمول به شکل زیر می باشد.

4-1

برای دیدن ادامه مطلب عضو سایت شوید.عضویت رایگان است

برچسب ها :دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)