نمودار منابع انسانی پروژه (Human Resource Histogram):

  • انتشار در : ۲۵ آذر ۱۳۹۸
  • نوشته شده توسط : علی احمدی ابراهیمی

نمودار منابع انسانی در پروژه: یکی از مهمترین مواردی که در پروژه مطرح است منابع انسانی است بدون شک هر چه توانایی های منابع انسانی و نیز مدیریت آنها بهتر باشد راندمان فعالیت های پروژه و عمل به تعهدات نیز به مراتب قوی تر و مناسب تر خواهد بود. یکی از آیتم های ضروری در تمامی گزارشات اعم از روزانه، هفتگی، ماهانه و حتی داشبوردهای مدیریتی جداول مربوط به نیروی انسانی پروژه در تخصص های مربوط به دیسیپلین های مختلف پروژه و نیز نمودار یا هیستوگرام مربوط به آن می باشد.

هیستوگرام منابع انسانی چگونه تهیه شود: این نمودار همانند اکثر نمودارهای مربوط به پروژه باید در حالت برنامه ای و واقعیت ترسیم گردد به عبارتی در هنگام تهیه برنامه زمان بندی پروژه باید کلیه منابع پروژه تعریف شده و به فعالیت ها تخصیص داده شود تا به راحتی بتوان از درون نرم افزارهای مرتبط نمودار موردنظر را استخراج و مشاهده نمود و در نهایت هنگامی که پروژه شروع می شود و پیشرفت می کند نیز تعداد منابع انسانی که در واقعیت با توجه به احجام فعالیت ها به کار گرفته می شود نیز ثبت می گردد که نشان دهنده میزان کمبود نیروی انسانی نسبت به برنامه اولیه می باشد. اما همیشه دلیل کمبود نیرو را نمی توان بر عهده پیمانکار گذاشت زیرا ممکن است که پروژه به دلایل مختلف در بازه های زمانی متوقف گردد که این توقف توسط سایر ارکان پروژه مانند کارفرما باشد که بدون شک وقتی حجم کار پایین باشد تعداد نیروی انسانی به کار گرفته شده نیز کاهش خواهد یافت.  

برای تعریف منابع جدید در نرم افزار پریماورا از منوی Enterprise باید گزینه Resources را انتخاب کرد.

سپس در زبانه Resources از نمای Activities می توان منابع انسانی ایجاد شده را به فعالیت ها تخصیص داد.

برای دیدن هیستوگرام نیروی انسانی نیز می توان از نوار ابزار گزینه Resource Usage Profile را انتخاب کرد سپس در این نما که در سمت راست و پایین صفحه Activities در دسترس خواهد بود تنظیمات را به شکل زیر انجام دهید.

اما مشکل اینجاست که در اکثر پروژه های داخلی کشور منابع واقعی برای پروژه تعریف نمی گردد و تعداد منابع انسانی پروژه طبق برنامه اولیه را در داخل نرم افزار ثبت نمی نمایند که روش های دیگری را می توان به کار گرفت برای مثال وقتی احجام فعالیت ها مشخص شد در صورتی که راندمان کاری نفرات یا همان نرم های کاری که در مباحث آموزشی قبل گفته شده است می توان برنامه های حجمی برای فعالیت های مختلف را بدست اورده سپس تعداد نیروی انسانی برای هر دیسیپلین را مشخص نمود که به احتمال زیاد این کار در اکسل انجام می گیرد البته در بسیاری از پروژه ها خواهید دید که تعداد منابع انسانی برنامه ای مشخص نیست و با توجه به حجم کار و فشارهای کارفرما یا مشاور پروژه تعداد نفرات توسط پیمانکاران افزایش خواهد یافت.

دیتابیس های مربوط به نیروی انسانی پروژه نیز به صورت روزانه باید تکمیل و بروزرسانی گردد و یکی از مهمترین مواردی است که پیمانکاران در صورت کلیم و مدعی بودن در پروژه می توانند هزینه مربوطه به آن را بگیرند.

برچسب ها :دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)